A kölyök

Mielőtt belekezdenénk a kölyökkor kritikus időszakaiba -ami a későbbi viselkedésünket alapvetően befolyásolja- a leendő gazdinak tisztáznia kell magában egy-két létfontosságú kérdést.

Nevezetesen:

 
  1. Tud-e majd kellő időt szánni egy ilyen aktív és intelligens kutyának, mint én?
  2. Megtanít-e az alapvető engedelmességre és jó módorra?
  3. Lesz-e az új otthonomban kert vagy egy olyan hely, amit magaménak tudhatok?
  4. Számításba vette-e a költségeket; póráz, nyakörv, oltások, esetleges orvosi kezelés stb…

Kritikus időszakok


Az elsőEz meg mi lehet??? kritikus szakasz

A születés napjától a 21. napig tart (vagyis három hét). Ebben az időszakban a kölyök élettevékenysége az alvásra, a szopásra, az ürülék-kiválasztásra és a meleg keresésére korlátozódik, amelyet fejük imbolygásával végeznek és közben körbe-körbe csúszkálnak. A kritikus rész maga a kölyök életben maradása. A környezet ekkor még semmilyen hatással sincs rá. Agya nem képes a puszta létfenntartást meghaladó tevékenységre. A bélsár- és a vizelet-kiválasztás is szinte kizárólag az anya masszírozó nyalogatásának hatására megy végbe. Megszületéskor a kölyök nem lát, nem hall, szaglása azonban működik. Igen nagy az emlőt kereső reakciója. Ha az anyakutyát távolabb visszük, a kölykök az emlők után nagyobb távolságra is képesek elcsúszni-mászni. Mozgásuk, reakcióik kizárólag reflexek. A meleget, a táplálékot, a masszírozást, amit az anyától meg is kapnak és az alvást igénylik. Ez az állapot voltaképpen az anya testén kívüli meghosszabbított kihordási időnek (neonatális szakasz) tekintendő, amit az is bizonyít, hogy e fejlődési szakasz a 63 napnál tovább kihordott kölyköknél hamarabb, a rövidebb ideig hordott kölyköknél később fejeződik be. A tenyésztőnek ebben az időszakban csak arról kell gondoskodnia , hogy az anya minden szükségest megkapjon, és arra kell vigyáznia, hogy az almot semmi és senki ne zavarja.

A második kritikus szakaszPihi van, ne zavarjanak!!!

A 4-7 hetes vagy a 22-49 napos kor. Ezek közül is speciálisan kritikus a 4. hét. azaz a 22-28 napos kor. A kölyök a 21. naptól kezd testileg, szellemileg fejlődni. A tudatos agyműködés megindul és folyamatosan fejlődve az élet 7. hetében már kialakultnak tekinthető. Az érzékszervek normálisan kezdenek működni, a felvett ingereket az idegpályák továbbítják, és reakciókat váltanak ki. A kölyök többet mozog, már nem kúszik, kevesebbet alszik. A hangra reagál, erősebb zajra védekezően a földhöz lapul. Mivel most már a környező világ összes jelensége szinte egyik óráról a másikra kezd a kölyökre hatni, ez számára riasztó, ezért még bizonyos időre szüksége van, amíg valamennyire megnyugszik. Ez a megnyugvási idő egy hét, amely alatt a kölyök rendkívül érzékeny. A tenyésztőnek most is nagyon ügyelnie kell, hogy a kölykök továbbra is teljes nyugalomban legyenek, és lehetőleg senki se zavarja meg őket. A második kritikus szakasz másik lényeges időszaka az ötödik héttől a hetedik hétig, vagyis a 29. naptól a 49. napig tart. A 29. naptól kezdődően a kölykökben felébred az érdeklődés a környező világ minden jelensége iránt,. és ez a figyelem állandóan fokozódik. Agyuk már olyan fejlett, hogy tanulni is képesek. A tanulóképesség ekkor a legnagyobb és minden benyomás, élmény mélyen rögződik az emlékezetükben. Amit ezekben a hetekben megtanulnak, illetve jót vagy rosszat tapasztalnak, egész életükben megtartják. Ami viszont a kölyök számára ez idő után ismeretlen marad, később már sokkal nehezebben tudja elsajátítani. A tanulási vágy és a tanulóképesség az élet hetedik hetéig állandóan fokozódik. Ebben a kritikus szakaszban a kölyköket okvetlenül tanítani kell! Ha nem tanítjuk, vagy nem adunk alkalmat a tanulásra, a kölykök valamit mindenképpen megtanulnak. maguktól is. Az ilyen önmagától tanulásokból rendszerint nemkívánatos. rossz szokások alakulnak ki és rögződnek bennük. Ebben az életszakaszban kezdődik meg a szocializálódás is az alomtestvérekkel. Ilyenkor dől el az is, hogy később milyen magatartást tanúsítanak más kutyákkal szemben, barátságosak lesznek vagy összeférhetetlenekké válnak. Az ötödik héttől kezdődik az emberekkel való megbarátkozás folyamata, amelynek kialakítása súlyponti kérdés, és a kutyás sport szempontjából döntő jelentőségű. A tenyésztőnek most már igen sok és felelősségteljes feladata van.

A harmadik kritikus szakasz Ügyes vagyok?

A 8. héttől a 12. hétig, vagyis az 50-tól a 84. napig tart. A nyolcadik héten szokták a vevők, az új gazdák elvinni a kölyköket. Óriási stresszhatás a kölyök számára, amikor egy napon hirtelen megválik anyjától, testvéreitőI, idegen környezetbe, idegenek közé kerül az éjszakát egyedül tölti, félénken, fázva. Fázva, mert eddig megszokta, hogy alomtestvéreivel mindig összebújva, egymást melegítve aludtak. Ezt az átmeneti nehéz időszakot kell az újgazdának ügyesen áthidalnia. Tovább kell törekedni a kutya szocializálódási igényeinek kielégítésére. Annál is inkább mert a 11. héttől, ha a testvérek még együtt vannak, játékuk kezd keményebbé válni, néha gorombák egymással szemben. Fellép bennük rangsor kialakítási hajlam, el szeretnék dönteni, hogy ki a falkában a vezér. Ezt a testvérek szétválasztása után az újgazdának is ki kell elégítenie. Olyan helyre kell elvinnie a kiskutyát. ahol más, hasonló korú kutyákkal tud találkozni. Az itt kialakult rangsorharcoknak a kutya egyéniségére nincs káros hatása. Ezek a harcok megerősítik a biztonságérzetét. Folytatni kell a gazda és a kutyája közötti minél jobb kapcsolat kialakítását és minél több ember megismertetését. Meg kell fontolni, és el kell dönteni, hogy a kutya csak kizárólag egy személyhez, a vezetőjéhez, gazdájához kötődjék-e, vagy másokat is elismerjen parancsolójának. Kétségtelen, hogy az egy személyhez kötődés igen sok előnyt, de ugyanakkor a vezetőnek túl sok kötöttséget is jelent. Bármikor előfordulhat nem várt esemény, betegség, amikor a vezető nem tud a kutyával foglalkozni. Ilyenkor a kutya másnak nem engedelmeskedik. Ezért azt tanácsoljuk, hogy legyen a családban egyvalaki, aki a kutya szemében a falkavezér, de emellett legyen még más is, aki több alkalommal gondoskodik róla, illetve foglalkozik vele.

A negyedik kritikus szakasz


A 12. héttől a 16. hétig tart. Ebben az időszakban van utoljára lehetőség arra, hogy Ezt most innen leveszemaz esetleg eddig elmulasztott szocializálódási hiányokat intenzív és célszerű foglalkozásokkal némileg pótoljuk, bár az eredmény már soha nem lesz tökéletes.